Co warto wiedzieć o porównywarkach OC

Czy w dobie internetu każdy ma czas chodzić do kilku agentów ubezpieczeniowych w celu porównania ofert? Można to zrobić równie dobrze z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego nie tracą przy tym czasu, przy pomocy porównywarki internetowej. Czym powinna się wyróżniać szybka i skuteczna porównywarka OC

Jakie dane trzeba podać? 

Często do wstępnej kalkulacji w przypadku kupna usługi OC stacjonarnie potrzebny jest tylko dowód rejestracyjny. Agenci w pierwszej linii sprawdzają propozycję na podstawie dwóch danych, czyli numeru VIN lub tablic rejestracyjnych.

Aby rzetelnie dopełnić kalkulację ,należy podać

  • numer pesel
  • rok wydania prawa jazdy
  • datę urodzenia
  • marka, model, rok, rodzaj paliwa pojazdu
  • orientacyjna ilość przejechanych kilometrów w ciągu roku
  • zaznaczenie własności oraz uwzględnienie współwłaścicieli

Co jeszcze wpływa na wysokość składki OC?

Cenę ubezpieczenia można zredukować poprzez podanie większej ilości szczegółowych danych. To, czy samochód będzie parkowany na parkingu strzeżonym, czy też nie również może wpłynąć na wysokość składki.

Szkody nawet parkingowe, których rozstrzygnięcie odbyło się przy udziale policji, też będą mieć wpływ na wysokość składki. Niektóre z towarzystw uwzględniają takie zdarzenia nawet do 36 miesięcy wstecz.

Rodzaj paliwa oraz pojemność silnika też ma wielkie znaczenie, ubezpieczenie za pojazd z silnikiem benzynowym poniżej 2 litrów, może być nawet 3-krotnie mniejsze, niż za samochód z silnikiem diesla o pojemności 3 litrów.

Czym powinna wyróżniać się dobra porównywarka OC?

Czy warto skorzystać z pierwszej lepszej znalezionej w internecie porównywarki, czy raczej przeanalizować każdą z nich pod kilkoma względami? Jakie aspekty głównie przyciągają klientów w przypadku porównywarek OC?

Przejrzystość

Łatwe do odczytania interfejsy są kluczowe, dobrze opisane pola do wprowadzania danych oraz stopniowe przeprowadzanie klienta jest ważne. Gdy strona będzie zbyt skomplikowana, klient podda się i skorzysta z tradycyjnego sposobu kupna polisy OC lub konkurencji.

Wysokiej jakości obsługa

Załóżmy, że jesteśmy po wizycie w stacjonarnej placówce ubezpieczeniowej i wykonujemy kalkulację dla swojego pojazdu na porównywarce OC w ramach ciekawości. Po skończonej kalkulacji często dostajemy telefon, z zapytaniem, czy bylibyśmy zainteresowani ofertą. Często finalny koszt może się jeszcze zmniejszyć od tego, który widnieje na stronie.
Potraktowanie klienta w ten sposób świadczy o profesjonalizmie porównywarki.

Cashback oraz rabaty

Niektóre z porównywarek są wybierane poprzez cashback, mimo tej samej kwoty u konkurencji lub nawet nieznacznie niższej. Dlaczego wybierane jest zatem droższe wyjście? 
Ponieważ cashback jest określonym z góry zwrotem danej kwoty, więc klient kalkuluje, że płacąc 20 złotych więcej za daną polisę, otrzyma np. 100 złotych cashbacku i jest nadal 80 złotych do przodu. Często zdarzają się też rabaty przykładowo za płatność blikiem, są one uzależnione od danego towarzystwa ubezpieczeniowego.