Jak sprawdzić, czy auto posiada ubezpieczenie

Każdy właściciel samochodu w Polsce ma obowiązek posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego. Sprawdzenie, czy kierowca posiada aktualną polisę OC samochodu wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta przez internet?

Gdzie można sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Aby sprawdzić, czy auto posiada ubezpieczenie, wystarczy wejść na stronę internetową UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Baza UFG zawiera informacje o umowach i zmianach w polisach OC i AC, które przekazywane są obligatoryjnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe i jest na bieżąco aktualizowana. Po wprowadzeniu wymaganych danych,  proces weryfikacji ubezpieczenia pojazdu trwa kilka chwil. Aby zasięgnąć informacji o stanie ubezpieczenia auta, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  • wejść na stronę UFG, a następnie przejść do sekcji “Sprawdź OC dla pojazdu”;
  • wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz kliknąć “sprawdź”.

W informacji zwrotnej od UFG otrzymamy numer aktualnej polisy oraz markę i model pojazdu, a także nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kiedy potrzebne są informacje o ubezpieczeniu auta?

Możliwość sprawdzenia, czy pojazd posiada aktualną polisę OC jest szczególnie przydatna podczas zakupu używanego samochodu. Wystarczy dostęp do Internetu ze smartfona aby zweryfikować, czy auto jest ubezpieczone i czy informacje na jego temat zgadzają się z tymi podawanymi przez sprzedawcę. Kolejną sytuacją, w której warto sprawdzić ważność polisy OC jest kolizja drogowa, której jesteśmy uczestnikami. Taka praktyka może zaoszczędzić nam sporo kłopotów w przyszłości. Oczywiście spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym jest podstawą dla towarzystwa ubezpieczeniowego do wypłaty odszkodowania, jednak w przypadku, gdy któryś z kierowców nie ma ważnej polisy OC, sytuacja zaczyna się komplikować. Warto wtedy skorzystać z pomocy policjantów, którzy spiszą odpowiedni protokół, a następnie przekażą informacje w nim zawarte do UFG. Należy również wspomnieć, że od 1 stycznia 2022 r. wzrosły opłaty za brak ważnej polisy OC. W zależności od ilości dni bez ważnego dokumentu wynoszą one odpowiednio

– 1 200 zł – za brak ubezpieczenia od 1 do 3 dni,

– 3 010 zł – za brak ważnej polisy od 4 do 14 dni,

– 6 020 zł – za brak polisy powyżej 14 dni.

Na koniec pamiętajmy, że każda osoba może sprawdzić, czy pojazd posiada aktualne ubezpieczenie. Jawność tych informacji jest uregulowana prawnie i wynika ona z faktu, że kierowcy nie mają już obowiązku okazywania odcinka potwierdzającego zakup polisy w razie ewentualnej kontroli drogowej. Ogólna dostępność tych informacji to niewątpliwe duże ułatwienie dla kierowców.